Nasza szkoła była gospodarzem arcyciekawego spotkania z archeologami z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dr Józef Bednarczyk i mgr Adriana Romańska - autorzy książki „Karczyn/Witowy, stan. 21/22. Birytualne cmentarzyska z okresu rzymskiego z Kujaw” zabrali nas w podróż do bardzo dawnych czasów. Dr Bednarczyk podkreślił wielkie znaczenie odkryć w Karczynie i Witowach dla nauki a pani Romańska podczas prezentacji multimedialnej przybliżyła znaczenie birytualnych cmentarzysk. Głównym jednak celem spotkania było uhonorowanie mieszkańców Witów, Karczyna i Radojewic za szczególna pomoc okazaną podczas prac wykopaliskowych. Do podziękowań ze strony archeologów dołączył się pan Tadeusz Kacprzak - Wójt Gminy. Mieliśmy również okazję podziwiać wystawę przedmiotów znalezionych podczas prac jak i plansze przedstawiające tak historię badań jak i histrorię ukrytą w cmentarzysku. Ta część wystawy została przekazana szkole - serdecznie dziękujemy! W spotkaniu brała także udział grupa studentów - pasjonatów oraz jednocześnie członków Koła Naukowego Studentów Archeologii. W strojach z czasów odkryć prezentowali starodawne zajęcia - od wykonywania krzemiennych grotów do strzał po szycie i przędzenie wełny. Dziękujemy archeologom za tak wspaniałą podróż w czasie!
Śledzik w klasie I
Śledzik, czyli ostatni dzień ostatków, świętowany jest zawsze we wtorek przed środą popielcową. Jest to ostatnia okazja, żeby zabawić się przed Wielkim Postem. Pierwszaki także bawiły się radośnie. Tańce, konkursy i mnóstwo słodyczy wprawiły uczniów we wspaniały nastrój. Dziękujemy mamie - pani Paulinie Zdyb za pomoc w przygotowaniu wspaniałej zabawy.
Z panem Paterem do Askaukalis
Intrygującą podróż historyczną odbyli dzisiaj uczniowie klasy II, IV oraz członkowie kółka historycznego. Podróż rozpoczęła się w szkole spotkaniem z panem Krzysztofem Paterem. Pan Pater znany również jako "Strażnik Askaukalis" opowiadał dzieciom o wydobytych z ziemi przez siebie skarbach mówiących o życiu w prastarym Askaukalis. Każdy przedstawiony kamień, kość czy fragment przedmiotu nosi w sobie historię. Kolejnym etapem podróży było Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich z salą poświęconą Askaukalis. Tam też uczniowie poznali historię Askaukalis przedstawioną w ciekawym filmie o Szlaku Bursztynowym. Finałem podróży była oczywiście wizyta w Askaukalis. Oprowadzani przez pana Patera uczestnicy wyprawy zobaczyli rekonstrukcję świątyni oraz olbrzymie głazy wygładzone ludzką ręką. Dziękujemy serdecznie panu Krzysztofowi Paterowi za pełne pasji opowiadania a panu Tadeuszowi Kacprzakowi - Wójtowi Gminy za techniczne umożliwienie odbycia tej podróży w głąb naszej historii (czyli autokar).
XV Turniej Piłki Halowej w Sławęcinku
W Gimnazjum w Sławęcinku odbył się XV Turniej Piłki Halowej. Najbardziej bramkostrzelnej drużynie (czyli naszej) zabrakło ciut szczęścia. Po pięknych akcjach chłopacy zajęli III miejsce (po Turzanach i Kołodziejewie). Gratulujemy Piotrkowi i Adrianowi (kl. VI) oraz Filipowi, Arturowi, Szymonowi, Kacprowi i Karolowi (klasa V) fantastycznej gry! Gratulacje dla pani Beaty!
Pożegnanie karnawału przez klasę II
Czas karnawału dobiega końca. W tłusty czwartek klasa II zorganizowała bal przebierańców. Było kolorowo i wesoło. W didżeja wcielił się Olek Dziedzic, sam przygotował muzykę, przy której bawili się koleżanki i koledzy z klasy. Nie zabrakło też pyszności – pączków i chruścików. Czekamy do następnego karnawału!
Biblioteka - prezentacja dla rodziców
Moduł Biblioteka został zmodyfikowany - pod przyciskiem DLA RODZICÓW zamieszczono prezentację pani Doroty Orzechowskiej skierowaną właśnie do rodziców. Prosimy o przeczytanie!!!
Biblioteka - podsumowanie pierwszego etapu WLC
Moduł Biblioteka został zmodyfikowany - przedstawiono uczestników, którzy zakwalifikowali się do półfinału wojewódzkiego.
Piłka Nożna Halowa
- Chłopcy ze szkół podstawowych naszego powiatu zmierzyli się w Ćwierćfinale Mistrzostw Powiatu Inowrocławskiego w Piłce Nożnej Halowej. Zawody zorganizował Wydział Edukacji, Kultury, Sportu i Zdrowia Starostwa Powiatowego Inowrocławiu. Areną sportowych zmagań była Kruszwica. W rozgrywkach wzięło udział 6 drużyn: SP nr 11 Inowrocław, SP Rojewo, SP Wierzchosławice, SP Gniewkowo, SP Kołodziejewo i SP Góra. Nasza drużyna po 4 przegranych grach i jednej wygranej ostatecznie zakończyła rywalizację na miejscu V. Skład drużyny: Piotr Gmur, Tomasz Flanc,Adrian Sołtysiak, Mikołaj Olejnik, Kacper Lewandowski, Karol Olszewski, Artur Kosmalski, Kacper Bernacki, Szymon Kotlarek i Filip Kubś.
Badanie przesiewowe słuchu
W ramach programu Programu badań przesiewowych słuchu u dzieci ze szkół podstawowych w gminach wiejskich, który obejmie około 115 000 dzieci przebadane mogą być również nasze dzieci - uczniowie klasy I i VI. Celem Programu jest wczesne wykrycie zaburzeń słuchu, które mogą niekorzystnie wpływać na proces komunikowania się dziecka w szkole i mogą utrudniać jego rozwój. Badania pokazały, że nawet co 6 dziecko może mieć różnego rodzaju problemy związane ze słuchem, które mają istotne znaczenie dla rozwoju dziecka i wyników nauczania. Uzyskane wyniki potwierdziły dużą skalę problemu zaburzeń słuchu wśród dzieci w wieku szkolnym. Więcej informacji znajdą Państwo w Informatorze (do pobrania tutaj: informator.pdf). Badanie jest bezpłatne, należy jedynie dołączyć deklarację przystąpienia do badania (do pobrania tutaj: zgoda_ankieta.pdf). Będzie przeprowadzone na terenie szkoły. Jeżeli rodzice dzieci z klas pozostałych zauważają u swoich pociech zaburzenia słuchu, mogą również zadeklarować udział dziecka w badaniu - prosimy taką sytuację zgłosić jak najprędzej w sekretariacie. Termin badania podamy po ustaleniach z organizatorem.
XIII Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Prezesa OSP przy Kopalni Góra
Tradycyjnie, trzynasty raz do walki (sportowej, oczywiście) stanęli członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej przy Kopalni Góra. Wraz z panem Krzysztofem Paterem - swoim gościem - górnicy toczyli boje na stołach tenisowych o Puchar Prezesa OSP - pani Marii Szydło. Po przeszło dwu godzinach tenisowych pojedynków ustalono lokaty poszczególnych zawodników. Dyplomy, nagrody oraz puchar zwycięzcy wręczała pani prezes wraz z naczelnikiem OSP: I miejsce zajął gość Turnieju - pan Krzysztof Pater, II miejsce pan Andrzej Wiśniewski i III miejsce pan Sławomir Hulisz. Gratulujemy sportowej walki i dobrej zabawy!
Nieoczekiwane spotkanie ze Strażnikiem Askaukalis
Nietypowo zakończyło się dzisiejsze kółko matematyczne - pod koniec zajęć gościliśmy pana Krzysztofa Patera znanego jako Strażnik Askaukalis. Porzuciliśmy rozwiązywanie równań na rzecz arcyciekawych (i okrutnie starych) znalezisk, które pokazał nam pan Pater oraz o których równie ciekawie opowiadał. Po tym dość ekspresowym spotkaniu czujemy niedosyt i czekamy już na kolejne, dłuższe rozmowy o historii, która jest wielka pasją pana Patera. Dziękujemy i do zobaczenia.
Drużynowe Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym
Uczniowie szkół podstawowych z terenu powiatu inowrocławskiego walczyli o drużynowe mistrzostwo. W zawodach, które odbyły się w Powiatowej Hali Sportowej Kujawianka w Inowrocławiu wzięło udział pięć drużyn ze szkół podstawowych. Naszą szkołę w kategorii dziewcząt reprezentowały: Wiktoria Gabryszak i Roksana Kołodziejczyk i ostatecznie zajęły II miejsce. W kategorii chłopców: Mikołaj Olejnik i Kacper Lewandowski zakończyli rywalizację na miejscu III. Gratulujemy !!!
Walentynki
Poczta Walentynkowa działała przez parę pierwszych przerw. W amorki roznoszące listy od Walentego wcieliła się Klaudia - przewodnicząca Samorządu Uczniowskiegi i jej zastępczyni - Zuzia. Najbardziej "walentynkową" klasą była klasa II. Dzieci otrzymały od Walentego (zdradzamy któż to był - oczywiście, wychowawczyni pani Pawłowska) upominki. Wszyscy przekonaliśmy się, że drobiazgi a zwłaszcza dołączony do nich uśmiech, działają rewelacyjnie!
Piękny uśmiech
Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w spotkaniu ze studentkami stomatologii z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu p. Martą Woroną oraz p. Katarzyną Maślanką i p. Anną Kot z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku na temat „Higieny jamy ustnej i profilaktyki urazów zębów”. Uczniowie rozwiązywali zagadki tematyczne, obserwowali pokaz prawidłowego mycia zębów, aby potem praktycznie na modelu sami tę umiejętność zaprezentować. Mali uczestnicy dowiedzieli się także, jak ocalić ząb, który doznał fizycznego urazu. Studentki omówiły z dziećmi „Pięć kroków do zdrowego uśmiechu”. Nasi uczniowie byli bardzo aktywni i wykazali się wiedzą w zakresie zdrowego odżywiania. Otrzymali od gości w upominku profilaktyczną pastę do zębów oraz znaczek i Złoty Medal. Za wspaniałą prezentację oraz fantastyczny kontakt z dziećmi dziękujemy studentkom. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem. Mamy nadzieję, że uczniowie wykorzystają zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce.
Zakończenie półkolonii
Takie małe filozoficzne stwierdzenie: wszystko co się zaczyna, kiedyś się kończy. Również nasza zabawa podczas ferii musiała się zakończyć - aczkolwiek znów z lekkim opóźnieniem. Tyle było dzisiaj rzeczy do zrobienia! Spotkaliśmy się z panią Anną Beneturską, która pod koniec ubiegłego roku spędziła trzy tygodnie w Australii. Przy ciekawej opowieści popartej pięknymi zdjęciami czas szybko i niepostrzeżenie mijał. Potem konkurs - bardzo dużo nasi półkoloniści zapamiętali z naszch wycieczek i wirtualnych i tych w realu. Gratulujemy! I konkurs w rzutach przedmiotami bumerangopodobnymi. Najlepsza drużyna (Ala, Roksana, Igor i Adam) w nagrodę otrzymała oryginalne australijskie magnesy-bumerangi przekazane przez panią Beneturską. No i jeszcze każda grupa musiała poszukać skarbu - książek o Australii, które każdy otrzymał na własność. Uff! Dobrze, że autobus poczekał! Miłych dalszych ferii!!! Przygoda na Was czeka!
Przygoda w Toruniu
Jeśli Toruń, to oczywiście Kopernik. Przygodę rozpoczęliśmy spotkaniem z nauką w Orbitarium. Potem wraz małym Mikołajem Kopernikiem kwestionowaliśmy kalendarz, płaskość Ziemi oraz położenie Ziemi w centrum naszego świata. Kolejnym naszym przystankiem w Toruniu było położone blisko Planetarium Muzeum Podróżników im. Tony Halika. Wraz z nim poznawaliśmy piękno i różnorodność naszej planety, jej mieszkańców i ich kulturę. Wyprawa nasza zakończyła się w Pizzy Hut. Nie gubiąc tym razem drogi pięknymi ulicami toruńskiej Starówki dotarliśmy na czas do autokaru.
Dzień zagadek, zadań i szukania skarbów!
Dzisiaj nasze dzieci miały dużo biegania i szukania zagadek oraz wykonywania zadań, których opisy były ukryte w każdym możliwym zakątku szkoły (w gabinecie dyrektora, w sekretariacie, w lodówce, pod stertą książek). Zadania do wykonania też były przeróżne - od kolorowania flagi Australii, poprzez bandażowanie łapki misia koali do zadań matematycznych. Nie zabrakło również sportu. Emocje były przeogromne!
Biblioteka - wyniki Wielkiej Ligi Czytelników za styczeń!
Moduł Biblioteka został zmodyfikowany. Podano wyniki Wielkiej Ligi Czytelników za miesiąc styczeń. Jeszcze macie szansę na 10 sprawności! Życzymy powodzenia!
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie