Po wczorajszym spotkaniu z dinozaurami dzisiaj ponownie mieliśmy z nimi do czynienia. A to za przyczyna pani Doroty Dominiczak - Głowackiej - archeologa z Kujawskiego Centrum Kultury. Pani Dorota poprowadziła warsztaty archeologiczne pod nazwą "Spotkaliśmy dinozaury". Po krótkiej prezentacji wykorzystując modelinę, plastelinę, papierowe talerzyki i słomki nasi półkoloniści wykonali pazur dinozaura oraz różne wizerunki tegoż zwierzęcia. Trzygodzinne warsztaty minęły wypełnione pracą bardzo szybko. Dziękujemy pani Dorocie za tak udane zajęcia!
Nasza podróż do czasów dinozaurów
Dzisiaj odbyliśmy bardzo odległą w czasie podróż. Wylądowaliśmy w Parku Jurajskim w Solcu Kujawskim około 600 milionów lat temu. Poznaliśmy historię dinozaurów. Przeżyliśmy dreszczyk emocji w kinie 5D oraz znaleźliśmy zatrudnienie - jako paleontolodzy. Udało nam się wykopać parę szkieletów dinozaurów na Pustyni Gobi. Naszą wyprawę skończyliśmy już w czasach obecnych - na bezpłatnych lodach w Lidlu.
Bezpieczne wakacje
Dzisiaj pan Paweł Bednarek,naczelnik OSP przy Kopalni Góra a jednocześnie zacny i niezawodny przyjaciel naszej szkoły, zaprosił do siebie naszych półkolonistów i opowiadał im o bezpiecznym zachowaniu nad wodą. Z wielką pasją mówił o ratownictwie wodnym. Pokazywał nowoczesny sprzęt używany przez ratowników. Dziękujemy za wspaniałe zajęcia!
Dawno temu na Pałukach
Dzisiejsza wycieczka zawiodła nas w rejon Pałuk. W Żninie zwiedziliśmy znajdującą się na rynku Wieżę Ratuszową. W kronikach Jana Długosza można znaleźć m.in. notatkę o pożodze, która spustoszyła Żnin w roku 1447. Właśnie wtedy zapadła decyzja o budowie murowanego ratusza, którego wnętrza zapewniłyby bezpieczeństwo dokumentów miejskich – nadań, przywilejów, ksiąg rachunkowych. Z wieku XV i z pory (bardzo) deszczowej przenieśliśmy się do Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji (ale nie tej odległej o 6 000km). I do wieku XIX (najstarszy paowóz pochodzi z roku 1899) i XX wieku. Następnie z prędkośćią około 20km/h kolejka wąskotorowa przewiozła nas do Biskupina. Tam wróciliśmy do okresu kultury łużyckiej ( około XIII wiek przed naszą erą). I jak dawni mieszkańcy Biskupina zdobiliśmy ceramiczne talerzyki w Pracowni Konserwacji Ceramiki. Próbowaliśmy złożyć (jak z puzzli) z kawałków ceramicznych naczynia (sztuka ta udała się Agacie i Kornelowi). I już w pięknym słońcu, zostawiając za sobą liczne wieki oraz deszczową pogodę, wracaliśmy do domu.
Kiedy pisano gęsim piórem? Dawno, dawno temu ...
I dzisiaj. Dzisiaj przenieśliśmy się bowiem w czasie: czerpaliśmy papier, pisaliśmy gęsim piórem oraz drukowaliśmy na prasie drukarskiej z XIX w. A wszystko to było możliwe dzięki zajęciom w Muzeum Pismiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Aby przypomnieć sobie te magiczne chwile można zajrzeć na stronę Muzeum http://www.muzeum.grebocin.pl/. I oczywiście polecamy nasz Album fotograficzny.
Półkolonie rozpoczęte!
Dzisiaj rozpoczęły się dwutygodniowe półkolonie organizowane tradycyjnie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Górze. Odbywają się pod hasłem "Dawno, dawno temu ..." (w nawiązaniu do Roku Jana Długosza). Stąd też nazwy grup: Diplodoki, Badacze i Łowcy Historii. Pobyt 36 młodych ludzi na półkoloniach jest współfinansowany ze środków Gminy Inowrocław, IKS Solino, Fundacji PKO oraz środków własnych Stowarzyszenia pochodzących z wpłat 1%. Sponsorom bardzo już dzisiaj dziękujemy!
Zanim udamy się na wymarzony wypoczynek poznajmy kilka istotnych porad, które uczynią go również bezpiecznym i bezproblemowym. Porady znajdziemy na stronie http://bezpiecznewakacje.pl/index.php. Fim polecany przez Ministra Edukacji dotyczący bezpieczeństwa nad wodą znajdziemy z kolei tutaj: https://vimeo.com/130853793.
U W A G A !
Podczas wakacji na boisku szkolnym oraz placu zabaw nie będzie opiekuna. Przypominamy, iż z boiska i placu mogą osoby małoletnie korzystać tylko pod opieką osób pełnoletnich!!! Regulaminy korzystania z tych miejsc znajdują się na tablicy przy placu zabaw.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego
Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego wręczono dyplomy wzorowych uczniów, nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce i inne osiągnięcia, stypendia oraz podziękowania rodzicom i osobom zaangażowanym w życie szkoły. Gratulujemy!!! Szczegóły można poznać oglądając fotoreportaż z zakończenia roku szkolnego. Po spotkaniu w sali gimnastycznej uczniowie odebrali z rąk wychowawców świadectwa a Rada Rodziców wraz z panią dyrektor przekazali podziękowania panu Tadeuszowi Kacprzakowi - Wójtowi Gminy Inowrocław za wspieranie szkoły oraz za umożliwienie jej uczniom udziału w tak licznych w tym roku wycieczek i wyjazdów, panu Dariuszowi Kusiakowi - prezesowi IKS "Solino" za wspieranie finansowe półkolonii organizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Górze, pani Ewie Kolada za wspieranie smakołykami imprez organizowanych przez Szkołę i Stowarzyszenie. Życzymy wszystkim naszym uczniom wspaniałych, pełnych słońca i wrażeń oraz bezpiecznych wakacji!!!
Dzień Zmian
Tradycyjnie od trzech lat w przedostatni dzień roku szkolnego zmieniamy miejsce naszego pobytu - w tym roku przenieśliśmy się do Ameryki Południowej. Przygotowania do tej wyprawy trwały kilkanaście dni - poznawaliśmy wybrane kraje, ich zwyczaje, stroje, potrawy, przyrodę i kulturę. W Dzień Zmian przyszliśmy przebrani a mamusie przygotowały smakowite potrawy z regionu Ameryki Południowej (dla dobra konsumentów rezygnując niekiedy z oryginalnych składników). Zabawę rozpoczęły konkursy dla uczestników dużych (rodziców) i małych. trzeba było znać np. stolice państw, ich położenie, flagi, pismo supełkowe, i podbijać piłkę jak najlepsi piłkarze argentyńscy bądź urugwajscy, strącić za pomocą orzecha kokosowego jak najwięcej kręgli. Nie zabrakło również tańców latynoamerykańskich w tym tanga argentyńskiego. Jako iż Dzień Zmian był projektem UNICEF-u wszystkie zebrane pieniądze za przepyszne potrawy trafią do potrzebujących pomocy dzieci z Nepalu (akcja UNICEF - SOS dla Nepalu). Jednocześnie przy okazji Samorząd Uczniowski zbierał pieniążki z loterii fantowej dla kolegi z klasy IV na ochronne okulary sportowe. Dzień był fantastyczny - wszyscy bawili się rewelacyjnie. Wielkie podziękowania dla głównych organizatorek pań: Małgorzaty Pawłowskiej i Anny Masłowskiej!!! I ogromne podziękowania dla rodziców (za pomoc w przygotowaniu, za udział w imprezie), dla nauczycieli oraz oczywiście dla samych uczniów!
Podręczniki
Moduł Podręczniki został zmodyfikowany. Podano podręczniki na rok szkolny 2015/2016. Jednocześnie informujemy, iż w Dniu Zmian będzie czynne stoisko Kiermaszu Używanych Podręczników - można na nim będzie sprzedać stare podręczniki z klasy VI i V (i oczywiście je zakupić). Tutaj zwracamy się z prośbą do rodziców klasy VI o przekazanie do biblioteki szkolnej atlasów przyrodniczego i historycznego! Informujemy rodziców uczniów klasy III oraz rodziców uczniów niepełnosprawnych klas starszych, iż program Wyprawka Szkolna będzie również funkcjonował w tym roku.
Wyjazd klasy VI do Borów Tucholskich
Klasa VI wraz z wychowawczynią oraz swoimi mamami spędziła piątek i sobotę w osadzie leśnej Raciąski Młyn w Borach Tucholskich. W ramach zielonej szkoły poznawali ten uroczy zakątek pod kątem historycznym i przyrodniczym. Był równiez czas na zabawy (mecze dzieci kontra mamy), ognisko w starej stodole i nocne pogaduszki. Dziękujemy panu Tadeuszowi Kacprzakowi - Wójtowi Gminy za zapewnienie transportu, pani Katarzynie Kubś za przepiękne zdjęcia a troskliwym mamom za opiekę nad młodzieżą.
Pożegnanie klasy III
W sobotę w świetlicy w Domu Kultury odbyło się miłe i wzruszające spotkanie dzieci, rodziców i wychowawczyni klasy III. Dzieci podziękowały pani Małgorzacie Pawłowskiej za wspólne cztery lata nauki i zabawy. Wychowawczyni nie kryła łez wzruszenia. Po części oficjalnej wszyscy zasiedli do pyszności przygotowanych przez mamy. Zabawom i rozmowom nie było końca. Spotkanie utrwalił na fotografiach pan Robert Wesołowski - dziękujemy i zapraszamy do ALBUMU.
Klasa II i III w Gnieźnie i Poznaniu
18 czerwca klasa III i II pojechały na wycieczkę do Poznania do ZOO. Zanim dotarły do poznańskiego ZOO zwiedziły Katedrę w Gnieźnie, gdzie widziały srebrną trumnę z relikwiami św. Wojciecha. Następnie udali się w dalszą podróż do zoo. Po kupieniu biletów, rozpoczęli zwiedzanie. Na samym początku wypatrywali w stawie foki. Następnie byli świadkami tańca godowego strusia emu. W trakcie spaceru po zoo podziwiali wiele różnych zwierząt, które trudno wymienić, każdy zachwycał się innym zwierzakiem. Najbardziej jednak zaciekawienie wzbudziły zebry, żyrafy, flamingi, tapiry. Dzieci podziwiały również różnobarwne motyle w motyl arni. Motylarnia to takie miejsce, gdzie można było obserwować motyle na „wolności” latające sobie między zwiedzającymi. Na koniec zostawiły sobie słoniarnię, w której na wybiegu obserwowali cztery słonie afrykańskie. Po posiłku, w drodze powrotnej obejrzały nosorożca i kangury. Przed odjazdem jedni poszli kupować pamiątki, a inni wspinali się po parku linowym. Niestety, nadszedł czas odjazdu i trzeba było wracać. Trochę zmęczeni , ale bardzo zadowoleni wrócili do szkoły.
Rodzinna wycieczka klasy II
16 czerwca 2015 r. klasa II wraz z rodzicami i wychowawczynią Bernardą Cerajewską odbyła wycieczkę do lasu w Balczewie. Pan leśniczy Artur Feliksiak podczas spaceru po ścieżce dydaktycznej pięknie opowiadał nam o tym szczególnym miejscu, w którym żyje niezliczona liczba roślin i zwierząt. Dzieci poznały warstwy lasu i zamieszkiwane w nich organizmy, które przenikają się wzajemnie i odrębnie istnieć nie mogą. Dowiedzieliśmy się o rezerwacie faunistycznym, w którym chronione są warunki żerowania i lęgów ptaków błotnych i wodnych jak np. żurawia. Wiemy też co robić, gdy zabłądzimy w lesie. Lasy mieszane tworzą tutaj doskonałe miejsce do wypoczynku i rekreacji. My też skorzystaliśmy z okazji i kolejnym punktem programu było ognisko, przy którym dzieci zaprezentowały „Niewielki, ale śliczny Wiosenny Teatrzyk Ekologiczny”, a potem wszyscy pałaszowaliśmy pyszne kiełbaski. Były też zabawy na placu z wykorzystanie naturalnych przeszkód. Panu leśnikowi i rodzicom bardzo dziękujemy za tak atrakcyjną wyprawę.
Mistrz Matematyki 2015
Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Turzanach po raz osiemnasty zorganizowała doroczny Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas III "Mistrz Matematyki". W tegorocznej edycji o tytuł walczyło ośmiu uczniów z czterech szkół gminnych. Rewelacyjnie poradził sobie z zadaniami Karol Olszewski zajmując I miejsce, kolejna nasza reprezentantka (jedyna dziewczynka na konkursie) Amelka Walicka również stanęła na podium zajmując III miejsce. Wielkie brawa i gratulacje dla naszych wspaniałych młodych matematyków oraz ich nauczycielki - pani Małgorzaty Pawłowskiej!!!
Zaurolandia
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły (klasa 0, I i II) wybrali się w środę na wycieczkę do największego w Polsce parku dinozaurów w Rogowie. Na miejscu czekał na dzieci pan przewodnik, który zaprosił do zwiedzania ścieżki edukacyjnej. Zaprezentował uczniom kilkanaście okazów prehistorycznych gadów, zwracając uwagę na ciekawostki w ich wyglądzie i wskazując na ich gigantyczne rozmiary. Po długim spacerze dzieci udały się do Muzeum Paleontologicznego, gdzie mogły obejrzeć wystawę skamieniałości z różnych epok geologicznych. Po tej dużej dawce informacji przyrodniczych czekała na nie nielada niespodzianka. Były to fantastyczne warsztaty plastyczne. Otóż każdy mógł choć na krótki czas zamienić się w geologa i dokonać własnego odkrycia! W gipsowych bryłkach dzieci wykopywały miniatury dinozaurów i muszelek. Swoje skarby mogły zabrać do domu. A na koniec same przyjemności: zakup pamiątek, zabawy na placu zabaw oraz szaleństwo na dmuchanych zjeżdżalniach. Po tych licznych atrakcjach i niezwykłej podróży w czasie, w dobrych nastrojach i z dużą dawką nowych doznań wróciliśmy do szkoły. Serdecznie dziękujemy rodzicom za wsparcie, a panu Wójtowi za udostępnienie autokaru na naszą wycieczkę.
Gminny Konkurs Recytatorski w Jaksicach
W Bibliotece Gminnej w Jaksicach odbył się XXIII Gminny Konkurs Recytatorski. Tematyką recytowanych wierszy były zwierzęta. Wśród 34 uczestników konkursu były również uczennice naszej szkoły: Małgosia Książek z klasy 0, Emilka Stablewska z klasy I, Amanda Gronowska z klasy II, Amelka Walicka z klasy III oraz Roksana Kołodziejczyk z klasy IV. Dziewczęta wykazały się wspaniałą recytacją swoich wierszy. W kategorii klas 0 - II: Małgosia zdobyła I miejsce, a Amanda wyróżnienie. W kategorii klas III - IV: Amelka zdobyła III miejsce. Wszystkim dziewczętom oraz ich nauczycielkom gratulujemy! Dziękujemy pani Stablewskiej oraz państwu Gronowskim za dowóz naszych uczennic na konkurs.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie