• Poczet Sztandarowy

Amelia Spryszyńska asysta

REGULAMIN POCZTU SZTANDAROWEGO

Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Górze

1. Być członkiem pocztu sztandarowego to zaszczytne wyróżnienie. Uczniowie wchodzący w skład pocztu reprezentują całą Społeczność Szkolną Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Górze.

2. Sztandar i insygnia przechowywane są na terenie szkoły w zamkniętej gablocie. Opiekunem sztandaru jest Dyrektor szkoły.

3. Zasady powoływania kandydatów:

a) skład pocztu (podstawowy i rezerwowy) jest wybierany spośród uczniów najbardziej godnych tej funkcji i zatwierdzany przez członków Rady Pedagogicznej na posiedzeniu klasyfikacyjnym,

b) kandydatów do pełnienia funkcji członka pocztu sztandarowego zgłaszają opiekunowi pocztu wychowawcy klas VII na tydzień przed końcoworocznym klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej,

c) członkiem pocztu sztandarowego może być uczeń klasy VIII lub w wyjątkowych przypadkach uczeń klasy VII, jeżeli w klasach VIII brakuje kandydatów spełniających kryteria podane w punkcie 3 e), f), g).

d) każdy nauczyciel po zapoznaniu się z kandydaturami przed końcoworocznym posiedzeniem klasyfikacyjnym Rady Pedagogicznej ma prawo zgłosić opiekunowi pocztu sztandarowego uwagi i zastrzeżenia,

e) postawa kandydata do pocztu nie może budzić zastrzeżeń,

f) członka pocztu sztandarowego winna cechować: - właściwa postawa i kultura osobista, - właściwy stosunek do obowiązków szkolnych i dobre wyniki w nauce (kandydat do pocztu sztandarowego powinien mieć co najmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania),

g) po uzyskaniu zgody kandydatów powołuje się dwa składy pocztu (podstawowy i rezerwowy),

h) w skład pocztu wchodzi chorąży (1 uczeń) i asysta (2 uczennice),

i) chorążym powinien być uczeń wystarczająco silny fizycznie, wyższy od asysty, natomiast asystę winny stanowić dwie uczennice podobnego wzrostu.

4. Kadencja członków pocztu trwa 1 rok szkolny.

5. Członkowie pocztu sztandarowego otrzymują odpowiedni wpis na świadectwie ukończenia szkoły pod warunkiem uczestniczenia we wszystkich próbach i uroczystościach szkolnych. Nieobecność może być usprawiedliwiona wyłącznie ważnymi sytuacjami losowymi.

6. Uzupełnienie lub zmiana członków pocztu (z przyczyn losowych lub ze względu na kryteria określone w punkcie 3 d, e, f) odbywa się na wniosek opiekuna pocztu lub członka Rady Pedagogicznej zgodnie z procedurą opisaną w punkcie 3.

7. Rada Pedagogiczna na posiedzeniu rozpoczynającym nowy rok szkolny wybiera nauczycieli - opiekunów pocztu sztandarowego, których kadencja trwa 1 rok.

8. Członkowie pocztu sztandarowego występują w stroju galowym, na który składa się:

a) chorąży – biała koszula, ciemne, wizytowe spodnie i ciemne, wizytowe buty,

b) asysta – biała bluzka, ciemna spódnica długości co najmniej do połowy uda, cieliste rajstopy i ciemne, wizytowe obuwie.

9. Insygnia pocztu sztandarowego:

a) biało-czerwone szarfy przewieszone przez prawe ramię, zwrócone kolorem białym w stronę szyi, spięte na lewym biodrze,

b) białe rękawiczki.

10. Poczet sztandarowy bierze udział we wszystkich ważnych uroczystościach szkolnych i świętach państwowych takich jak:

a) uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego,

b) Dzień Edukacji Narodowej,

c) Święto Szkoły - ślubowanie klas pierwszych,

d) Narodowe Święto Niepodległości,

e) rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja,

f) uroczyste zakończenie roku szkolnego,

g) inne ważne uroczystości szkolne.

Opiekun mgr Joanna Wawrzyniak

Mateusz Szałkowski