• O UNICEF

• UNICEF powstał ponad 60 lat temu i jest najwieksza organizacją na świecie, której działalność dedykowana jest dzieciom. Każdego roku ratujemu 7 mln dzieci. W Polsce działa Polski Komitet Narodowy UNICEF.

UNICEF został obdarzony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych mandatem Rzecznika ochrony praw dzieci, by wspierać realizację podstawowych potrzeb, by tworzyć warunki do pełnego rozwoju osobowości wszystkich dzieci.

UNICEF prowadzi dwojakiego rodzaju działania: dostarcza doraźną pomoc dla dzieci poszkodowanych w wyniku konfliktu, klęsk żywiołowych i epidemii, a także wraz z rządem i lokalnymi społecznościami pracuje nad trwałą poprawą sytuacji dzieci na całym świecie, polegającą na stałym zwiększaniu dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej oraz ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem.

Co roku UNICEF:

·       dostarcza leki, prowadzi akcje szczepień, szkoli personel medyczny, wyposaża ośrodki zdrowia, uczy matki, jak najlepiej dbać o dzieci w tak trudnych warunkach,

·       przekazuje prowizoryczne schronienia i artykuły pierwszej potrzeby dla rodzin uchodźców,

·       organizuje ośrodki dla niedożywionych dzieci, dostarcza terapeutyczne jedzenie i leki,

·       zapewnia dostęp do wody pitnej,

·       odnawia szkoły, tworzy tymczasowe klasy dla uchodźców, szkoli nauczycieli, dostarcza materiały edukacyjne, finansuje edukację dla przymusowo pracujących dzieci.

·       zapewnia pomoc medyczną i psychologiczną tym, które padły ofiarą gwałtów i pomaga rozpocząć normalne życie dzieciom siłą wcielonym do wojska.