• Karta rowerowa

PROCEDURA

UZYSKANIA KARTY ROWEROWEJ

W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM.POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW W GÓRZE

W naszej szkole co roku organizowane są egzaminy na kartę rowerową. Do egzaminu mogą przystąpić uczniowie, którzy ukończyli 10 rok życia, oraz ci, którzy nie zdali egzaminu w poprzednich latach. W podstawie programowej z zajęć technicznych znajdują się treści wychowania komunikacyjnego pozwalające uczniowi przygotować się do egzaminu. Dodatkowo organizowane są spotkania z pracownikami Straży Miejskiej na których uczniowie zdobywają dodatkowe wiadomości

Podstawa prawna:

I.Ustawa o kierujących pojazdami z 5 stycznia 2011r. (Data obowiązywania: 2013-01-19.)

1. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 12 kwietnia 2013 w sprawie uzyskania karty rowerowej.
          2. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

Zasady uzyskania karty rowerowej:

1. Kartę rowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek: 10 lat.
          2. Sprawdzenia niezbędnych umiejętności osoby ubiegającej się o kartę rowerową dokonuje nauczyciel posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego.
          3. Treści, zgodne z podstawą programową, umożliwiające przygotowanie uczniów szkoły podstawowej do ubiegania się o wydanie karty rowerowej są realizowane podczas lekcji techniki w klasie IV (ogólne przepisy ruchu drogowego, znaki i sygnały drogowe, zasady poruszania się na skrzyżowaniach, obsługa i wyposażenie roweru, pierwsza pomoc).
          4. Praktyczna nauka jazdy rowerem pozostaje w gestii rodziców.
          5. Udokumentowania spełnienia wymagań uzyskania karty rowerowej dokonuje się w arkuszu zaliczeń (załącznik 1).
          6. Egzamin składa się z dwóch części:

a)  Teoretycznej

b)  Praktycznej

7. Egzamin teoretyczny odbywa się w formie testu jednokrotnego wyboru składającego się z 25 pytań, sprawdzającego wiedzę z przepisów ruchu drogowego, znaków i sygnałów drogowych, zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz wiadomości z pierwszej pomocy. Aby go zaliczyć należy uzyskać 80% prawidłowych odpowiedzi.( 20 prawidłowych odpowiedzi).

8. Czas trwania egzaminu wynosi 35 minut.

9. Egzamin praktyczny przeprowadzany jest w obecności rodzica (prawnego opiekuna) i polega na wykonaniu następujących zadań egzaminacyjnych na szkolnym mini miasteczku ruchu drogowego:

A. Obsługa techniczna roweru:

-  ustawienie wysokości siodełka

-  sprawdzenie hamulców,

-  sprawdzenie ilości powietrza w oponach

B. Umiejętności praktyczne:

- przygotowanie do jazdy,

-ruszanie z miejsca na płaskim terenie,

- jazda do przodu po prostej,

- jazda do przodu po łukach

- jazda po łukach w kształcie „łezki” i/lub „ósemki”,

- płynne hamowanie,

- zatrzymanie roweru w określonym miejscu (stop),

- właściwe reagowanie na znaki i sygnały drogowe (szczególnie znaki:A-5, A-7, A-8, A10, A-16, A-17, A-29, B-1, B-2, B-9, B-20, B-21, B-22, C-2, C-4, C-5, C-12, C-13, C-13a, D-1, D-2, D-3, D-6),

- prawidłowy skręt w prawo lub lewo,

- upewnienie się czy można skręcić ( odwrócenie głowy),

- zasygnalizowanie zmiany kierunku jazdy (wystawienie wyprostowanej ręki),

- przecinanie się kierunku ruchu,

- jazda wyznaczonym torem na wprost, nie wolno najechać na linie, deski ułożone w odstępie 30cm,

- omijanie, slalom wolny między 4 pachołkami rozmieszczonymi w odstępie 1,5 m,

- ogólne wrażenie ( np. pewna jazda, podpieranie się nogami, upadek)

10. Aby zaliczyć część praktyczną należy dobrze wykonać 90% elementów (18). W razie niepowodzenia, każde dziecko może dwa razy pokonać tor.

11. Egzamin na kartę rowerową będzie organizowany raz w roku (maj – czerwiec).

12. Egzamin poprawkowy uczeń może zdawać w terminie ustalonym przez nauczyciela.

13. W celu uzyskania karty rowerowej uczeń po zaliczeniu testu kwalifikacyjnego i jazdy na rowerze składa u nauczyciela zajęć technicznych:

– zdjęcie opisane danymi ucznia (imię i nazwisko oraz klasa), – arkusz zaliczeń.

14. Dyrektor szkoły na podstawie wypełnionego arkusza zaliczeń wydaje nieodpłatnie uczniom kartę rowerową na drukach wg wzoru zamieszczonego w załączniku nr 1 do Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 12 kwietnia 2013 w sprawie uzyskania karty rowerowej.